Bielek Miksa

Bielek Miksa (Svábóc, (Szepes megye) 1833. június 22. - Budapest, 1917. november 18.) gépészmérnök, műegyetemi tanár.

Tanulmányait a bécsi műegyetemen végezte 1852-57-ben. Előbb az osztrák államvasutak szolgálatában állott, majd 1864-től 1906-ban történt nyugalomba vonulásáig a kir. József-műegyetem a mechanika és a gépszerkezettan ny. r. tanára volt. A Magyar Mérnök és Építész Egylet gépészmérnöki szakosztályában több éven át az elnöki tisztet töltötte be.

Értekezései főként az említett egyesület közlönyében és a Természettudományi Közlönyben jelentek meg. Jelentős volt ipari gyakorlati tevékenysége és főleg oktatási működése. 1863-ban a budapesti vaspályát (Kálvin tér - újpesti vonalrészét) tervezte, építette s 1865-ben a forgalomnak átadta.